O autorze
"Dawid Ciżewski" - (rocznik 1978) absolwent politologii oraz dziennikarstwa i komunikacji społecznej Uniwersytetu Warszawskiego. Wieloletni współpracownik Telewizji Polskiej S.A., TVN 24 (dziennikarz, autor materiałów informacyjnych, reportaży) oraz Dziennika Łódzkiego. Specjalista w zakresie pracy nad wizerunkiem, PR, marketingu politycznego, coachingu. Prezes zarządu Stowarzyszenia Promocji i Edukacji Społecznej "Pokolenie IDEA".

dawidcizewski@wp.pl

Rząd Szydło ma pilnie wyjaśnić sprawę więzień CIA w Polsce

Więźniowie mieli być przywożeni do bazy wywiadu w Starych Kiejkutach.
Więźniowie mieli być przywożeni do bazy wywiadu w Starych Kiejkutach. fot. google maps
Eurodeputowani wzywają do przeprowadzenia śledztwa w Polsce oraz w trzech innych krajach Unii Europejskiej na terenie, których miały znajdować się w latach 2001 – 2006 tajne więzienia CIA. W ramach "programów wydawania i tajnego przetrzymywania" CIA na terenie Europy, Parlament stanowczo wzywa do postawienia winnych przed sądem, którzy dopuścili się tortur, łamali prawa człowieka oraz więzili latami niewinnych ludzi.

Polska znalazła się wśród takich krajów jak Wielka Brytania, Włochy i Litwa, które Parlament wzywa do przeprowadzenia w trybie pilnym do "przejrzystych, drobiazgowych i skutecznych dochodzeń w sprawie tajnych ośrodków zatrzymań CIA" usytuowanych na jej terytorium. Ponadto oprócz "postawienia sprawców naruszeń praw człowieka przed sądem", również do "analizy zapisów połączeń telefonicznych i przekazów pieniężnych" oraz do "rozpatrzenia wniosków ewentualnych ofiar o uznanie statusu lub dopuszczenie do udziału w śledztwie". Śledztwa miałyby objąć również organizację transferu więźniów.

W wymienionym rok temu raporcie Senatu USA nie padają lokalizacje więzień. Od lat wymienia się miejscowość Stare Kiejkuty, gdzie mieści się baza polskiego wywiadu. Do tej pory żaden ze sprawców nie został pociągnięty do odpowiedzialności karnej, a rząd USA nie podjął współpracy z państwami członkowskimi UE w tej sprawie. Zarówno strona amerykańska, jak i Polska, milczą. Więzienie w Guantánamo nie zostało jeszcze zamknięte.

Parlament domaga się też od polskich władz "pełnego i niezwłocznego wykonania orzeczeń Europejskiego Trybunału Praw Człowieka przeciwko Polsce" i ponawia apel Komitetu Ministrów Rady Europy, aby Polska postulowała i otrzymała gwarancje dyplomatyczne ze strony Stanów Zjednoczonych dotyczące niestosowania kary śmierci oraz zagwarantowania rzetelnego procesu sądowego.


W rezolucji czytamy, że eurodeputowani domagają się także zorganizowania przez Parlament Europejski misji rozpoznawczych w tych państwach członkowskich, które zostały zidentyfikowane jako współwinne zatrzymań i przesłuchań w ramach programu CIA, zwłaszcza na Litwie, w Polsce, we Włoszech i Wielkiej Brytanii.

Parlament domaga się od Komisji i Rady, aby przed końcem czerwca 2016 roku przedstawiły na posiedzeniu plenarnym sprawozdanie w jaki sposób wywiązują się z realizacji zaleceń Parlamentu Europejskiego odnośnie wykorzystania krajów europejskich przez CIA do transportu i nielegalnego przetrzymywania więźniów oraz na temat postępowań karnych prowadzonych w państwach członkowskich.


Kategorie: informacja

źródło
: europarl.europa.eu
Trwa ładowanie komentarzy...