O autorze
"Dawid Ciżewski" - (rocznik 1978) absolwent politologii oraz dziennikarstwa i komunikacji społecznej Uniwersytetu Warszawskiego. Wieloletni współpracownik Telewizji Polskiej S.A., TVN 24 (dziennikarz, autor materiałów informacyjnych, reportaży) oraz Dziennika Łódzkiego. Specjalista w zakresie pracy nad wizerunkiem, PR, marketingu politycznego, coachingu. Prezes zarządu Stowarzyszenia Promocji i Edukacji Społecznej "Pokolenie IDEA".

dawidcizewski@wp.pl

Parlament Europejski przerażony nierespektowaniem praw kobiet w Polsce

Delegacja Komisji Praw Kobiet i Równouprawnienia PE przez trzy kolejne dni (22 - 24 maja) będzie skrupulatnie sprawdzać sytuację kobiet w Polsce. Brukselska komisja zbada wprowadzanie w życie konwencji stambulskiej o zapobieganiu i zwalczaniu przemocy wobec kobiet i przemocy domowej, jak przestrzegane są prawa reprodukcyjne kobiet oraz ich prawa ekonomiczne. To pokłosie "Czarnych protestów" antyrządowych oraz Ogólnopolskiego Strajku Kobiet, który z Polski rozprzestrzenił się na kraje całego świata. Do kolejnych protestów dojdzie 10 czerwca podczas Strajku Kobiet pod Pałacem w Warszawie.

Tymczasem zaniepokojeni członkowie delegacji spotkają się z przedstawicielami rządu, społeczeństwa obywatelskiego oraz ekspertów w dziedzinie równouprawnienia płci.

„Parlament Europejski kilkakrotnie wyraził zaniepokojenie sytuacją w zakresie praw kobiet w Polsce, zwłaszcza podczas debat plenarnych w 2016 roku, ale także w następstwie działań podjętych ubiegłej jesieni przez społeczeństwo obywatelskie w celu uzyskania pełni praw seksualnych i reprodukcyjnych. W chwili gdy Rada wysyła mocny sygnał polityczny aprobując podpisanie przez Unię Konwencji Stambulskiej o zapobieganiu i zwalczaniu przemocy wobec kobiet, delegacja Komisji Praw Kobiet i Równouprawnienia (FEMM) pragnie móc wymienić poglądy na ten priorytetowy temat ze wszystkimi kluczowymi aktorami. Będziemy także kłaść nacisk na ekonomiczne usamodzielnienie się kobiet oraz kluczową rolę kobiet-przedsiębiorczyń i kobiet aktywnych w gospodarce. Liczymy na konstruktywny dialog respektujący wartości Unii Europejskiej” - podkreśla przewodnicząca delegacji, posłanka do Parlamentu Europejskiego Maria Arena.

W październiku 2016 roku "Czarny protest” zaczął żyć własnym życiem. Początkowa batalia o kwestie obyczajowe zamieniła się w bunt i otwartą wojnę w całej Polsce wypowiedzianą obecnej władzy. Przekaz był prosty - "król" i jego dworzanie mają abdykować. Rozłożone parasolki zwiastują polityczne Tsunami. Stały się symbolem odwagi, determinacji i dążenia do rewolucyjnej zmiany na polskiej, zgnuśniałej scenie politycznej.

Sprawa aborcji, sprzeciw kobiet wobec tej sfery intymnej, przerodził się w silny ruch społeczny. Ludzie na ulicach hasłami na transparentach stawiają żądania, wysuwają swoje postulaty. Coraz śmielsze. Nie ma w tym agresji. Jest za to determinacja, bunt, mocny, wykrzyczany sprzeciw, których panicznie boi się Jarosław Kaczyński.


Utrzymanie standardów opieki okołoporodowej, rzetelna edukacja seksualna, dofinansowanie in vitro, dostęp do bezpłatnej antykoncepcji, ale i bezpieczne przerywanie ciąży czy badania prenatalne najnowszej generacji – to tylko niektóre postulaty, z jakimi demonstrowały kobiety w całej Polsce 8 marca w ponad osiemdziesięciu polskich miastach. Płeć piękna nie jest słaba. Stawia warunki i żądania.

10 czerwca podczas Strajku Kobiet pod Pałacem w stolicy panie będą manifestować swoje poglądy oraz stanowczo protestować przeciwko pobiciu swoich koleżanek w maju.

Kobiety, które wzięły sprawy w swoje ręce zostały laureatkami nagrody "Człowiek Roku", Gazeta Wyborcza w kategorii Prawa Człowieka. Nagrodę odebrały: Magdalena Gałkiewicz - współorganizatorka protestu w Łodzi, Agnieszka Czerederecka - współorganizatorka protestu w Warszawie, Klementyna Suchanow - koordynatorka Międzynarodowego Strajku Kobiet i Marta Lempart - inicjatorka Ogólnopolskiego Strajku Kobiet.

Sprawozdanie z trzydniowego pobytu w Polsce komisja złoży przed Parlamentem Europejskim.

Źródło: Parlament Europejski
Biuro Informacyjne w Polsce
Trwa ładowanie komentarzy...